Friday, 01 March 2013

TIME ARTIST STAGE
15:15 – 16:00 DJARUM Band Djarum Lounge
16:00 – 17:00 Rafly Wasaja Kementerian Perdagangan Hall
16:30 – 17:30 Balawan Bifan Trio feat Didiet Violin Semeru Garuda Indonesia Hall
16:30 – 17:30 TBA (to be announced) Masima Stage
17:00 – 18:00 Matthew Sayersz Outdoor Stage 1
17:00 – 18:15 TBA (to be announced) D1 Telkomsel Simpati Hall
17:00 – 18:00 TBA (to be announced) JavaJazz Stage
17:15 – 18:15 Heaven On Earth Lawu Acoustic Hall
17:15 – 18:30 Emily Elbert C2 Brava Esquire Hall
17:30 – 18:30 Maliq & D’essentials A3 BNI Hall
17:30 – 18:30 Raisa A1 TEBS Hall
18:00 – 19:00 TBA (to be announced) B1 Hall
18:00 – 18:45 DJARUM Band Djarum Lounge
18:15 – 19:15 Dwiki Dharmawan and String Quartet Semeru Garuda Indonesia Hall
18:15 – 19:30 Fourplay D2 Djarum Super Mild Hall
18:15 – 19:15 TBA (to be announced) Masima Stage
18:30 – 19:30 TBA (to be announced) A2 BNI Hall
18:30 – 19:45 Roberta Gambarini C1 PAC Hall
18:45 – 19:45 Manna JavaJazz Stage
18:45 – 19:45 Calvin Jeremy Kementerian Perdagangan Hall
19:00 – 20:00 Krishna Balagita Lawu Acoustic Hall
19:00 – 20:00 The Soul Rebels Kementerian Perdagangan Hall
19:30 – 20:45 George Duke & Stanley Clarke D1 Telkomsel Simpati Hall
19:30 – 20:45 Jimmy Cliff A3 BNI Hall
19:30 – 20:45 Jose James A1 TEBS Hall
19:45 – 20:45 TBA (to be announced) Outdoor Stage 1
20:00 – 21:15 TBA (to be announced) Semeru Garuda Indonesia Hall
20:00 – 21:00 TBA (to be announced) Masima Stage
20:00 – 21:00 TBA (to be announced) B1 Hall
20:30 – 21:30 TBA (to be announced) JavaJazz Stage
20:45 – 21:45 Karim Suweileh & Jazzy Quintet Lawu Acoustic Hall
20:45 – 21:30 DJARUM Band Djarum Lounge
20:45 – 22:00 Indra Lesmana-LLW A2 BNI Hall
20:45 – 22:00 Miles Smiles feat. Larry Coryell, Joey DeFrancesco, Omar Hakim, Daryll Jones, Rick Margitza D2 Djarum Super Mild Hall
21:00 – 22:15 Roy Hargrove Quintet C1 PAC Hall
21:00 – 22:00 Donny Suhendra Power-Fusion Trio Kementerian Perdagangan Hall
21:30 – 22:30 TBA (to be announced) Kementerian Perdagangan Hall
21:45 – 22:45 TBA (to be announced) Masima Stage
22:00 – 23:15 Balance and The Traveling Sounds A1 TEBS Hall
22:00 – 23:00 TBA (to be announced) D1 Telkomsel Simpati Hall
22:00 – 23:00 Andien B1 Hall
22:00 – 23:15 Spyro Gyra A3 BNI Hall
22:00 – 23:15 Eldar Djangirov Semeru Garuda Indonesia Hall
22:15 – 23:15 TBA (to be announced) JavaJazz Stage
22:15 – 23:30 Jose James A1 TEBS Hall
22:15 – 23:15 TBA (to be announced) C2 Brava Esquire Hall
22:30 – 23:30 Noon Lawu Acoustic Hall
22:30 – 23:30 Fernandez4 Outdoor Stage 1
23:00 – 00:00 Mellow Motif Kementerian Perdagangan Hall
23:00 – 00:30 Joss Stone D2 Djarum Super Mild Hall
23:15 – 00:15 TBA (to be announced) C1 PAC Hall
23:15 – 00:30 Maurice Brown A2 BNI Hall
23:30 – 00:30 TBA (to be announced) Masima Stage
23:30 – 01:15 DJARUM Band Djarum Lounge
00:00 – 01:00 Shadu Rasjidi JavaJazz Stage
00:00 – 01:00 TBA (to be announced) B1 Hall
00:00 – 01:15 The Kenny Garrett Quintet Semeru Garuda Indonesia Hall
00:15 – 01:15 Shadow Puppets – Septet Lawu Acoustic Hall
00:15 – 01:15 Suave Kementerian Perdagangan Hall
*more to be announced*

Saturday, 02 March 2013

TIME ARTIST STAGE
15:00 – 15:45 DJARUM Band Djarum Lounge
15:00 – 19:00 Klasika Kompas Workshop Bromo Room
15:45 – 16:45 IYR (Indonesian Youth Regeneration) Outdoor Stage 1
16:00 – 17:00 For Better Life Movement 57kustik JavaJazz Stage
16:00 – 17:00 Fried Pride Semeru Garuda Indonesia Hall
16:30 – 17:30 TBA (to be announced) Brava Esquire Stage
16:45 – 17:45 Joc/Amboina Kementerian Perdagangan Hall
16:45 – 17:45 TBA (to be announced) Lawu Acoustic Hall
17:00 – 18:00 Bandanaira Kementerian Pariwisata & Ekonomi Kreatif Hall
17:00 – 18:15 George Duke & Stanley Clarke D2 Djarum Super Mild Hall
17:15 – 18:15 TBA (to be announced) C1 PAC Hall
17:30 – 18:45 TBA (to be announced) A2 BNI Hall
17:45 – 19:00 Mellow Motif B1 Hall
17:45 – 19:00 David Helbock Semeru Garuda Indonesia Hall
17:45 – 18:45 BubuGiri JavaJazz Stage
18:00 – 18:45 DJARUM Band Djarum Lounge
18:15 – 19:30 GREGORY PORTER QUARTET D1 Telkomsel Simpati Hall
18:15 – 19:30 TBA (to be announced) C2 MRA Stage
18:15 – 19:15 TBA (to be announced) Brava Esquire Stage
18:30 – 19:30 Oele Pattiselano Lawu Acoustic Hall
18:45 – 20:00 Lee Ritenour & Dave Grusin A3 BNI Hall
18:45 – 20:00 TBA (to be announced) A1 TEBS Hall
18:45 – 19:45 TBA (to be announced) Outdoor Stage 1
19:00 – 20:15 Lee Ritenour & Dave Grusin A3 BNI Hall
19:00 – 20:00 TBA (to be announced) Kementerian Perdagangan Hall
19:30 – 20:45 Basia D2 Djarum Super Mild Hall
19:30 – 20:45 Jose James C1 PAC Hall
19:30 – 20:00 The ExtraLarge JavaJazz Stage
19:45 – 20:45 Indro Hardjodikoro The Fingers feat. dr. Tompi Kementerian Pariwisata & Ekonomi Kreatif Hall
19:45 – 21:00 James Carter Organ Trio Semeru Garuda Indonesia Hall
20:00 – 21:00 Dewi Sandra B1 Hall
20:00 – 21:00 TBA (to be announced) Brava Esquire Stage
20:00 – 21:15 Miles Smiles feat. Larry Coryell, Joey DeFrancesco, Omar Hakim, Daryll Jones, Rick Margitza A2 BNI Hall
20:15 – 21:15 Flamenco Jazz Yeppie Romero & Nitha Aartsen Lawu Acoustic Hall
20:45 – 21:30 DJARUM Band Djarum Lounge
20:45 – 22:00 D’Masiv Feat Ali Akbar, Barry Likumahuwa, Rejos, 4 Brass Section D1 Telkomsel Simpati Hall
20:45 – 21:45 Aimee Saras Goes Swing C2 MRA Stage
21:00 – 22:15 Jeremy Montero Asian Jazz All Stars Power Quartet Kementerian Perdagangan Hall
21:15 – 22:30 Balance and The Traveling Sounds A1 TEBS Hall
21:15 – 22:15 Sister Duke JavaJazz Stage
21:15 – 22:30 Marcus Miller A3 BNI Hall
21:30 – 22:30 Butterscotch Outdoor Stage 1
21:45 – 23:00 Chucho Valdes Semeru Garuda Indonesia Hall
21:45 – 22:45 TBA (to be announced) Brava Esquire Stage
21:45 – 23:00 Monday Michiru C1 PAC Hall
22:00 – 23:15 Lisa Stansfield D2 Djarum Super Mild Hall
22:00 – 23:00 Maya Hasan Classic Goes Jazz Lawu Acoustic Hall
22:15 – 23:15 Tulus B1 Hall
22:30 – 23:45 Roy Hargrove RH Factor A2 BNI Hall
22:30 – 23:30 The Soul Rebels Kementerian Pariwisata & Ekonomi Kreatif Hall
22:45 – 00:00 Eldar Djangirov C2 MRA Stage
23:00 – 00:00 Ginda and The White Flowers JavaJazz Stage
23:15 – 00:30 Fourplay D1 Telkomsel Simpati Hall
23:15 – 00:15 Kaori Kobayasi Kementerian Perdagangan Hall
23:30 – 00:15 DJARUM Band Djarum Lounge
23:30 – 00:30 TBA (to be announced) Brava Esquire Stage
23:45 – 01:00 Wouter Hamel A1 TEBS Hall
23:45 – 00:45 The Jongens Quartet Lawu Acoustic Hall
23:45 – 01:00 New York Voices Semeru Garuda Indonesia Hall
23:45 – 00:45 Tompi A3 BNI Hall
00:00 – 01:15 Phil Perry C1 PAC Hall
00:15 – 01:15 BLP Tribute to Weather Report Outdoor Stage 1
00:15 – 01:15 Nino B1 Hall
*more to be announced*

Sunday, 03 March 2013

TIME ARTIST STAGE
10:00 – 12:00 GOSPEL D2 Djarum Super Mild Hall
14:15 – 15:00 DJARUM Band Djarum Lounge
14:30 – 15:30 Galaxy Band JavaJazz Stage
14:45 – 15:45 TBA (to be announced) Brava Esquire Stage
15:00 – 16:00 Andi Wiriantono Semeru Garuda Indonesia Hall
15:00 – 16:00 Abdul and The Coffee Theory Kementerian Pariwisata & Ekonomi Kreatif Hall
15:15 – 16:15 The Groove A2 BNI Hall
15:15 – 16:15 Iwan Hasan Chamber B1 Hall
15:15 – 16:30 Oddie Agam – 4 Dekade D2 Djarum Super Mild Hall
15:15 – 16:15 Ade & Brothers Lawu Acoustic Hall
15:30 – 16:30 Brava Band C2 MRA Stage
16:00 – 17:00 Benny Likumahuwa Jazz Connection Outdoor Stage 1
16:15 – 17:30 Maurice Brown A3 BNI Hall
16:15 – 17:15 Fried Pride JavaJazz Stage
16:15 – 17:15 Joc/Amboina Kementerian Perdagangan Hall
16:15 – 17:30 The Soul Rebels A1 TEBS Hall
16:30 – 17:45 TBA (to be announced) D1 Telkomsel Simpati Hall
16:30 – 17:30 TBA (to be announced) Brava Esquire Stage
16:30 – 17:45 Butterscotch C1 PAC Hall
16:45 – 17:45 Tjut Nyak Deviana Daudsjah feat. Dip’ah Semeru Garuda Indonesia Hall
17:00 – 18:00 David Helbock Lawu Acoustic Hall
17:00 – 17:45 DJARUM Band Djarum Lounge
17:15 – 18:15 Kaori Kobayasi B1 Hall
17:30 – 18:45 Spyro Gyra A2 BNI Hall
17:45 – 18:45 TBA (to be announced) Kementerian Pariwisata & Ekonomi Kreatif Hall
17:45 – 19:00 Roberta Gambarini C2 MRA Stage
17:45 – 19:00 TBA (to be announced) D2 Djarum Super Mild Hall
18:00 – 19:00 Storia JavaJazz Stage
18:15 – 19:30 TBA (to be announced) Kementerian Perdagangan Hall
18:15 – 19:15 TBA (to be announced) Brava Esquire Stage
18:30 – 19:30 Chucho Valdes Semeru Garuda Indonesia Hall
18:45 – 20:00 Marcus Miller A3 BNI Hall
18:45 – 19:45 Idang Rasjidi Outdoor Stage 1
18:45 – 19:45 Benny Mustafa Lawu Acoustic Hall
18:45 – 20:00 GREGORY PORTER QUARTET A1 TEBS Hall
19:00 – 20:00 TBA (to be announced) C1 PAC Hall
19:00 – 20:15 Basia D1 Telkomsel Simpati Hall
19:30 – 20:30 TBA (to be announced) B1 Hall
19:45 – 20:30 DJARUM Band Djarum Lounge
19:45 – 20:45 Emily Elbert JavaJazz Stage
20:00 – 21:15 Wouter Hamel A2 BNI Hall
20:00 – 21:15 Jazz Orchestra of the Concertgebouw C2 MRA Stage
20:00 – 21:00 TBA (to be announced) Brava Esquire Stage
20:15 – 21:15 TBA (to be announced) Semeru Garuda Indonesia Hall
20:15 – 21:45 TBA (to be announced) D2 Djarum Super Mild Hall
20:30 – 21:30 TBA (to be announced) Kementerian Pariwisata & Ekonomi Kreatif Hall
20:30 – 21:30 Mellow Motif Lawu Acoustic Hall
20:30 – 21:45 James Carter Organ Trio Kementerian Perdagangan Hall
21:15 – 22:45 Roy Hargrove RH Factor A1 TEBS Hall
21:15 – 22:30 New York Voices C1 PAC Hall
21:15 – 22:30 TBA (to be announced) A3 BNI Hall
21:30 – 22:30 Margo Rising Stars JavaJazz Stage
21:30 – 22:30 G-Pluck Beatles Outdoor Stage 1
21:45 – 22:45 TBA (to be announced) Brava Esquire Stage
21:45 – 23:00 The Kenny Garrett Quintet B1 Hall
21:45 – 23:00 Glenn Fredly D1 Telkomsel Simpati Hall
22:00 – 23:15 Fernandez4 Semeru Garuda Indonesia Hall
22:15 – 23:15 TBA (to be announced) Lawu Acoustic Hall
22:30 – 23:15 DJARUM Band Djarum Lounge
*more to be announced*

Komentar Anda